Bio Nebio Quinoa tříbarevná 250 g Bio

Kód: 20089970
49 Kč
Ihned k odeslání (>5 ks)
Můžeme doručit do:
6.2.2023

Detailní informace

5 000+ PRODUKTŮ
5 000+ PRODUKTŮ
ihned k odeslání
99 % ZÁKAZNÍKŮ
99 % ZÁKAZNÍKŮ
nás dle Heureky doporučuje
KAŽDÝ MĚSÍC NOVINKY
KAŽDÝ MĚSÍC NOVINKY
ze světa zdravého stravování
K NÁKUPU KUCHAŘKA
K NÁKUPU KUCHAŘKA
ze zdravých potravin
BEZ PLASTŮ
BEZ PLASTŮ
Možnost EKO balení

Detailní popis produktu

Historie quinoy

Tato rostlina je stará kulturní plodina původem z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile, kde byla domestikována a již před 5000 lety byla potravinou Inků žijících na horských plošinách a v kopcovitých údolích. Výraz „quinua“ znamená v jazyce Inků „matka zrno“. S kolonizaci Evropanů přišel úpadek, její pěstování bylo nahrazeno obilovinami, dochovala se jen v odlehlých oblastech Jižní Ameriky. Rostlina se po roce 1975 znovu navrací do původních oblastí, nyní se aktivně pěstuje v hornatých oblastech And v Jižní Americe, tj. v Bolívii, Kolumbii, Ekvádoru, Peru a Chile.


Největšími producenty jsou Bolívie (25 tis. tun) a Peru (33 tis. tun). První větší pokusy o její pěstování v rámci zdravé výživy se rozběhly v USA a od roku 1982 také v Evropě ve Velké Británii, Holandsku, Německu a Dánsku. V České republice se pěstuje již přes 100 let v botanických zahradách, jako dekorativní záležitost a v poslední době i pokusně na polích.


Použití

Semena quinoy se používají k vaření kaší, zahušťování polévek, výrobě cerálií, jako základ do vydatných salátů nebo jen jako příloha.


Semena jsou dobrým zdrojem některých vitaminů – thiaminu, riboflavinu, kyseliny listové, beta-karotenu, alfa-tokoferolu a vitaminu C, obsahují 60 % škrobu, 23 % esenciálních bílkovin, 5 % sacharidů, 4 až 9 % tuků. Energetická hodnota je 374 kcal/1566 kJ na 100 g.


V dnešní době je quinoa ceněna hlavně díky vysoké nutriční hodnotě a OSN ji klasifikovalo jako jednu z plodin obsahující velmi vysoké procento bílkovin.


NASA ji zařadila jako vhodnou plodinu do výzkumného programu, jehož výsledky by umožnily podporovat a udržet lidský život během dlouhých vesmírných letů řízených člověkem.


Je také jednou z plodin zařazených do programu Fair Trade, který mimo jiné garantuje spravedlivou cenu pokrývající náklady na produkci.

Doplňkové parametry

Kategorie: Quinoa
Hmotnost: 0.254 kg
Stravovací preference: BIO
Velikost: 250 g
Výrobce: Bio nebio

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz