9 tipů na zdravou snídani

Rozšířené klišé praví, že snídaně je základ dne, a odborníci na výživu se shodují, že bychom snídani neměli vynechávat. Přeskočení snídaně nás totiž může svádět k tomu, že během dne budeme jíst více a spíše sáhneme po nezdravém jídle. Naproti tomu sytá a vyvážená snídaně nás připraví na lepší výběr jídel po zbytek dne, může nám hned ráno zlepšit náladu a nastartuje nás na vše, co nás ten den čeká.

Není ale snídaně jako snídaně. Rychle zhltnutá sušenka nebo kobliha cestou na tramvaj rozhodně nesplňuje požadavky na vyvážené a zdravé jídlo. Sepsali jsme proto pro vás 9 tipů, jak by snídaně měla vypadat, aby naplnila všechny výživové požadavky a opravdu byla tím správným základem dne.

1. Hlavně dostatek tekutin

Po noci bez pití je naše tělo dehydrované, mějte proto ideálně hned u posteli sklenici vody a ráno ji vypijte, hezky vás nakopne. Nezapomínejte na pití ani u snídaně, dejte si svůj oblíbený čaj nebo kávu, případně 100% ovocnou šťávu. Navzdory rozšířenému omylu se káva počítá do pitného režimu, v přiměřeném množství se jí nemusíte bát.

2. Plánujte si jídlo dopředu

Když budete ráno bezradně zírat do ledničky, je mnohem větší šance, že bezmyšlenkovitě sáhnete po něčem nezdravém. Naplánujte si proto jídlo dopředu. Složitější věci si klidně uvařte den předem, nebo si aspoň řekněte, že si další den dáte třeba míchaná vajíčka. Rovnou se budete mít na co těšit.

3. Vyhýbejte se vysoce průmyslově zpracovaným potravinám

Čím více základních potravin do jídelníčku zařadíte, tím lépe. Primární potraviny jsou bohaté na potřebné živiny, vitamíny a minerální látky, naproti tomu rafinované nebo vysoce zpracované potraviny obvykle obsahují nadbytek cukrů a tuků.

4. Dejte přednost celozrnným obilovinám

Celozrnné obiloviny jsou bohaté na vlákninu, která vás zasytí na delší dobu, podporuje činnost střev a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

5. Hlídejte si množství cukru

Přidané cukry jsou prázdné kalorie, nedodají vám žádné vitamíny ani minerály a žádnou vlákninu, aby vás zasytily. Naše tělo sice využívá cukr jako energii, ale dejte přednost cukrům z ovoce před koblihami.

6. Nezapomínejte na bílkoviny

Kromě toho, že bílkoviny slouží k udržení svalové hmoty, nás zasytí na delší dobu a zamezí vysokým skokům a naopak propadům cukru v krvi. Přidejte do své snídaně vejce, tvarohové pomazánky, vysokoprocentní šunku nebo alespoň jogurt a ořechy.

7. Přidejte ovoce a zeleninu

Denně bychom měli sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny. Začněte se svojí dávkou vitaminů už ráno, ať snáze splníte denní příjem. Výhoda zeleniny navíc je, že zvýší objem vaší snídaně a pocit sytosti s málo kaloriemi.

8. Nebojte se velkých porcí

Znáte staré rčení, které říká, že snídani bychom měli sníst sami, o oběd se rozdělit s přítelem a večeři dát nepříteli? Nemusíme to hned dělat tak drasticky, ale snídaně klidně může být největším jídlem dne. Jen si opravdu hlídejte, abyste po velké snídani měli úměrně menší oběd a večeři a zbytečně se celkově nepřejídali.

9. Vyhraďte si na snídani dost času

Ať už snídáte hned po probuzení nebo si první jídlo dáváte až v kanceláři, vždy byste měli jíst v klidu a dopřát si dost času. To ostatně platí pro všechna jídla :)


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz